web-halfpage

Historia Mariana WIELEZYNSKIEGO została napisana przez jego syna Leszka

i opowiada o powstaniu i rozwoju firmy GAZOLINA S.A.

STULECIE GAZOLINY 1920-2020

DLACZEGO TA KSIĄŻKA?
„Cytaty z książki”

W 1983 r. Leszek napisał książkę „Życie i dzieło mądrego człowieka”, aby opowiedzieć historię swojego ojca Mariana Wieleżyńskiego, twórcy Gazolina SA.

Pod koniec lat siedemdziesiątych, podczas corocznego upamiętnienia zaciętej bitwy o Falaise w Normandii, bohatersko prowadzonej przez 1. Polską Dywizję Pancerną, nasz Ojciec płakał, gdy wielki tłum zaczął śpiewać polskie hymny. Znalazł wszystko we Francji, ale coś stracił w Polsce. Prawdopodobnie wtedy musiał odczuć nieodpartą potrzebę dania świadectwa o historii wielkiego Polaka: własnego ojca, przedsiębiorcy, humanisty i wizjonera. Świadkowie tego czasu wciąż żyli, emerytura była już blisko. Krótko mówiąc, warunki powodzenia projektu książki zostały spełnione.

Nasz ojciec chciał przypomnieć, że Marian Wieleżyński tworząc firmę Gazolina SA pokazał drogę do akcjonariatu pracowniczego w Gazolina SA. Zainteresowali się tym dziełem zarówno Papież Pius XI, jak i generał de Gaulle jeszcze podczas II wojny światowej podczas swojej wizyty w Londynie. W 1967 roku, za jego prezydentury, Francja przyjęła Ustawę o udziale pracowników w kapitale spółek.

Chciał też zaświadczyć, że aspekty techniczne dotyczące odzyskiwania i wykorzystania gazu ziemnego stanowiły przykład myślenia ekologicznego w działaniu Mariana Wieleżyńskiego, ważny dziś w skali całej planety.

Stulecie powstania Gazoliny jest teraz okazją do przeczytania tej książki, aby dojrzeć całą paletę dostępnych nam nadal życiowych wyborów.

„Książka Leszka Wieleżyńskiego jest szczególnie cenna przez konkretność opisanego w niej fenomenu. Bo że dzieło inżyniera Mariana Wieleżyńskiego było fenomenem w skali społecznej i państwowej, to nie ulega wątpliwości.”
(Edmund Osmańczyk we wstępie do książki)

295 pages and 50 original photos

295 stron oraz 50 oryginalnych fotografii.

Z OKAZJI STULECIA FIRMY GAZOLINA SA ORAZ STULECIA II RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ NASZE STOWARZYSZENIE OFERUJE BEZPŁATNE POBRANIE PEŁNEJ WERSJI ELEKTRONICZNEJ TEJ KSIĄŻKI W JĘZYKU POLSKIM (PATRZ NA KOŃCU NINIEJSZEJ STRONY).

STULECIE GAZOLINY 1920-2020

PRZEDSIĘBIORCA PATRIOTA
„Cytaty z książki”

„Dla mnie aspiracją każdej osoby musi być jej własna praca. Jeśli pracownik rolnictwa może marzyć o zdobyciu własnej ziemi i własnego gospodarstwa, pracownik fabryki nie może marzyć o posiadaniu cudów nowoczesnej technologii, ale może i musi pomyśleć o zostaniu współwłaścicielem firmy, w której pracuje"

Marian WIELEZYNSKI 1879-1945 
(Lvov 1930)
Marian WIELEZYNSKI 1879-1945 (Lvov 1930)

„Nie ma niepodległości politycznej bez niezależności gospodarczej. Niezależność gospodarczą państwa można budować tylko na tysiącach samodzielnych warsztatów pracy, nie podlegających obcym rozkazom.”

„Rządzić musi w naszym przedsiębiorstwie sprawiedliwość i poczucie obowiązku, panować zaś gotowość do wzajemnej pomocy. ...”

Lvov pipeline
Lvov pipeline

„... Chcę, aby dzieci nasze, wnuki i prawnuki, zdobywając dla siebie kawałek chleba, pracowały na tych zasadach, dając krajowi naszemu to, czego potrzebuje do życia, do obrony i do wielkiej ofensywy duchowej na cały świat.”

„Prawie od początku istnienia weszła Spółka w długotrwały okres walki z kartelem (naftowym). ... Organizacje te prowadziły politykę sprzeczną - naszym zdaniem - z interesami Państwa Polskiego i zabójczą dla rodzimych przedsiębiorstw polskich,   ... Jest to jednak praktyka (wykupienie przez zagranicznych kapitał) sprzeczna z interesem społeczeństwa polskiego, które nie chce, by Polska była czyjąkolwiek kolonią.”

Gazolina S.A. building
(Lvov 1930)

„Niewątpliwie potrzebna była wiedza, działanie i wygrana”

„Na polskiej ziemi, wszędzie tam, gdzie mają być budowane drogi i mosty, gdzie powstaje przemysł chemiczny i walczymy o wolność tej ziemi, będziemy tam, gdy nadejdzie czas.”

STULECIE GAZOLINY 1920-2020

OJCIEC ZAŁOŻYCIEL
„Cytaty z książki”

Marian, Zbyszek, 
Leszek, Jadwiga &
 Ignacy (vers 1918)

Marian, Zbyszek, Leszek, Jadwiga & Ignacy (około 1918)

 

MW 3 SONS

Marian, Ignacy, Prezydent RP - prof. Ignacy Mościcki, Leszek, Zbyszek

marian & wife

Marian i jego żona Jadwiga (Lwów 1945)

„Kiedy po ukończeniu studiów rozpoczynałem pracę, postanowiłem zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby zmienić relację między pracą a kapitałem, które są głównymi czynnikami produkcji - aby walczyć dzisiaj - o dobrą przyszłą współpracę.”

„Wrócił na Morawy, aby studiować książki Talmudu, dzieła greckich filozofów, a także Kanta lub Spinozy w bibliotece starego rabina. Tam też po raz pierwszy przeczytał„ Kapital ”Marksa i encyklikę „Rerum novarum” papieża Leona XIII i dzieło szwajcarskiego Sismondi na temat współpracy kapitału z pracą jako antidotum na walkę klas, obiecując bardziej pozytywne i bardziej ludzkie podstawy strukturalne dla rozwoju przemysłu ”

Przekazał swoim synom wartości herbu Trzaski i jego ideę „drugiego miecza” tymi słowami: „Chciałbym, abyś na zawsze zachował swoją starą odwagę, miłość do pracy i jasność, ponieważ przynoszą ci drugi miecz, którego potrzebujesz”

„Nasza historia zobowiązuje nas, aby nie zapomnieć o całej tej niekwestionowanej wartości, stworzonej wysiłkiem myśli i rąk budowniczych naszej drugiej niepodległości. W tej drugiej republice pojawiło się wiele niesamowitych inicjatyw i osiągnięć, o których przyszłe pokolenia powinny pamiętać i uczyć się od nich.”

„Cokolwiek zrobimy dalej, marzenia nigdy nie powinny być ograniczane na poziomie technicznym, ekonomicznym lub politycznym, o ile wynikają z głębokiej miłości do pracy”

Druga wojna światowa zniszczyła majątek spółki Gazolina, ale nie jej ducha. Dzieci Mariana przejmują jej pochodnię.

Ignacy, Officier, 1939
Ignacy, Officier, 1939
Jadwiga, 1930's
Jadwiga, 1930's
Leszek, Officier, 1945
Leszek, Officier, 1945
 Zbyszek, survivor of Goulag,  1944
Zbyszek, survivor of Goulag, 1944

STULECIE GAZOLINY 1920-2020

AUTOR KSIĄŻKI, Leszek WIELEZYNSKI

Sur la mer Baltique, 1936

Na Bałtyku (1936)

avec Jacqueline, Paris 1945

Ślub z Jacqueline (Paryż 1945)

Jungle du Gabon, 1979

Dżungla w Gabonie (1979)

Jean-Paul II, Libreville 1982

Z Janem Pawłem II (Libreville 1982)

Urodzony we Lwowie w 1911 r. Leszek jest trzecim z czworga dzieci. Studiuje prawo. W październiku 1939 r. Opuścił Polskę ze swoim bratem Ignacym i wstąpił do polskiej szkoły kadetów w Coëtquidan we Francji. Latem 1940 r. Wstąpił do armii generała Maczka w Szkocji. W latach 1941–1943, w oczekiwaniu na walkę, odbył studia podyplomowe na University of Edinburgh w zakresie administracji biznesowej, polityki finansowej i organizacji przemysłowej, zdobywając solidne szkolenie oraz doskonałą znajomość języka angielskiego. Ma również miłe wspomnienia z kilku walców z „pewną Elisabeth”, przyszłą królową Anglii.

W 1945 r. Został zatrudniony przez pierwszą agencję Narodów Zjednoczonych, UNRRA - Administracja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy - odpowiedzialnej za los tysięcy uchodźców pozostawionych przez wojnę poza ojczyzną. W latach 1945–1947 kierował obozem Murnaü w Bawarii. Tam poznał Jacqueline Saint, Francuzkę, pielęgniarkę Czerwonego Krzyża, którą poślubił we wrześniu 1945 r. Przeprowadzili się do Maroka, gdzie wraz z dwoma braćmi założył firmę „FREGATA” SA do produkcji ziemniaków na eksport do Europy, a także dystrybucji napoi gazowanych na rynku marokańskim. Niestety firma poniosła fiasko. Następnie jako pasjonat geologii, dołączył do zespołów francuskich inżynierów geologicznych z BRGM - Urzędu Badań Geologicznych i Górniczych - w projekcie eksploatacji złóż ołowiu i rudy miedzi na granicy z Saharą. Rodzina wróciła do Francji w 1959 roku w Annecy (Górna Sabaudia). Kupił tam mały hotel, aby w nim zamieszkać i utrzymać tam rodzinę, wystarczająco długo, aby uzyskać francuskie obywatelstwo. Na początku 1962 r. ostatecznie uzyskał naturalizację francuską i dołączył do pierwszego zespołu doradców technicznych "Coopération française", mającemu pomóc w rozwoju gospodarczym Gabonu. Cała rodzina przeprowadziła się tam jeszcze w czerwcu. Brał udział w promocji gabońskiej przedsiębiorczości, tworząc PROMOGABON, rodzaj obszaru przemysłowego, w którym młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu udogodnień podczas rozpoczynania działalności.

W październiku 1966 r. francuska firma geologiczna zaoferowała mu 18-miesięczny kontrakt w Afganistanie na zbadanie potencjału wydobywczego tego kraju. W październiku 1968 r. UNIDO skierował go do Kamerunu, aby zajął się projektami przemysłowymi. Pracował także nad wdrożeniem kolejnego pomysłu swojego Ojca, przygotowywanego przez brata Zbyszka w Casablance, dotyczącego regeneracji olejów odpadowych za pomocą ciekłego propanu. Zgłasza patent pod nazwą RAJEUNOL, a później LUBRECLAIMER, w celu wykorzystania w Stanach Zjednoczonych. W 1972 roku prezydent Bongo z Gabonu zadzwonił do niego i zaproponował, że zostanie jego doradcą do spraw ropy naftowej. Pozostał tam aż do przejścia na emeryturę w 1983 r. … w wieku 72 lat !! Między innymi stworzył PETROGAB, krajową agencję marketingu ropy naftowej. Podobnie jak jego ojciec w Polsce, wznowił walkę z marnotrawstwem gazu w Gabonie i ostatecznie uzyskał zgodę Parlamentu na zabronienie spalania gazu w tzw. pochodniach gazowych. W lutym 1982 r., jako Dziekan Polonii w Gabonie, miał ogromny zaszczyt zorganizować 48-godzinny pobyt papieża Jana Pawła II w Libreville.

Cierpiał z powodu rozłąki z Polską i rodziną, wykorzystał swoją emeryturę w Normandii i swoje podróże do Polski, aby napisać książkę o swoim ojcu opowiadającą o „Pracy i życiu mądrego człowieka”. Gabon uznał i uhonorował swoją pracę Wielkiego Krzyża Orderu Zasługi.

STULECIE GAZOLINY 1920-2020

NASZA HISTORIA

Jesteśmy spadkobiercami książki Leszka, a nasze rodzeństwo jest podobne do rodzeństwa Ojca: trzech chłopców, jedna dziewczynka. Pierworodnemu automatycznie przysługuje imię naszego dziadka, Mariana. Urodził się w 1946 r. W Murnaü w Bawarii. Krótko po tym, jak nasi rodzice przybyli do Maroka, Stanislas urodził się w 1947 r., A następnie Christine w 1949 r., A następnie najmłodszy, Thomas w 1952 r.

Nasi rodzice rozmawiali ze sobą po angielsku, języku urzędowym między ich polskim a francuskim pochodzeniem. Z drugiej strony, jeśli chodzi o edukację dzieci, zwyciężył język francuski, zmuszając naszego ojca do podjęcia ogromnych wysiłków, aby szybko nauczyć się tego języka. Praktycznie nie mieliśmy kontaktu z kulturą naszego ojca, ale otoczeni przez naszych wujków i ich rodziny, którzy również zamieszkali w francuskim Protektoracie Maroka. Razem z innymi rodzinami w polskiej diasporze mówili tylko swoim językiem. Wciąż jednak pamiętamy dźwięk polskiego „tak, tak, tak”, „tak”, który przerywał ożywione dyskusje między Wieleżyńskimi, admirałem Unrugiem i kapitanem Beliną.

W latach siedemdziesiątych nasze studia, a następnie działalność zawodowa rozproszyły nasze rodzeństwo po całym świecie. Spotykaliśmy się na specjalne okazje, takie jak wesela, chrzty i niestety także pogrzeby, jak na przykład naszego ojca w październiku 1986 roku. Chciał przede wszystkim, abyśmy podążali za własnymi losami, ale sam był już przygnębiony odległością od rodzinnej Polski, separacja ta powiększyła jego cierpienia. To naturalne, że w tym czasie zwrócił się do swojego kraju, chcąc napisać tę książkę o ojcu, którego uwielbiał. Byliśmy wtedy zbyt zajęci, aby zainteresować się tym przedsięwzięciem. Z drugiej strony książka była po polsku i tylko kilka stron zostało przetłumaczonych na język francuski.

Dzisiaj, w 2020 roku, jesteśmy dumni i mile zaskoczeni pragnieniem pewnych osób z Polski upamiętnieniem stulecia Gazoliny, przypadającego w tym samym czasie, co stulecie odrodzenia II Rzeczypospolitej. Przeczytaliśmy książkę naszego ojca już w formie elektronicznej. Znaleźliśmy tam, o wiele ważniejsze niż szczegóły techniczne, ducha Mariana Wieleżyńskiego i jego walki, nie tylko oochronę gazu ziemnego, ale także o promowanie społecznej odpowiedzialności. Nasz ojciec byłby bardzo dumny z tego upamiętnienia dla swojej rodziny, ale także dla Polski, której nigdy nie przestał nazywać „moim krajem”.

Thomas, Marian, Christine et Stan, Paris 1965
Thomas, Marian, Christine et Stan, Paris 1965

Dlatego właśnie w pełnej miłości pamięci naszego ojca powołaliśmy Stowarzyszenie „Pamięci Mariana Wieleżyńskiego i Gazoliny SA”, którego celem społecznym jest:

"Promocja, ochrona i szersze udostępnianie dokumentów dotyczących Mariana Wieleżyńskiego i jego polskiej firmy GAZOLINA SA we wszystkich aspektach: historycznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym, politycznym, technicznym, dziedzictwem, rodziną itp."

Pierwszą naszą akcją promocyjną było przychylenie się do wniosku Polskiej Spółki Gazownictwa - PSG o wznowienie książki naszego ojca w języku polskim z okazji 100-lecia Gazoliny SA. Z powodu pandemii ten projekt jest opóźniony.

Drugą naszą akcją było upoważnienie producenta telewizyjnego, pana Bogdana Miszczaka, do czerpania inspiracji z tej książki, jako podstawy filmu o naszym dziadku („Wieleżyński - Alchemik ze Lwowa”) w ramach cyklu filmów dokumentalnych o wielkich ludziach regionu (Niedawno ukończył 5. film z serii o Ignacym Łukasiewiczu, 1822-1882, wynalazcy nowoczesnych produktów petrochemicznych). Kręcenie ujęć filmowych odbyło się w sierpniu -wrześniu 2020 roku. Premiera filmu przewidziana jest przed końcem 2020 roku.

W trzeciej akcji, zgodnie z jednym z najcenniejszych marzeń naszego ojca, pragniemy promować jego książkę wśród polskiej młodzieży, studentów, nauczycieli, historyków i środowiska naukowego. Dlatego też z głębokim wzruszeniem oferujemy każdemu bezpłatny dostęp do pełnej wersji w języku polskim, którą można pobrać bezpłatnie z tej strony (patrz poniżej „BEZPŁATNY DOSTĘP DO KSIĄŻKI”).

Konieczne wydaje się teraz zapewnienie tłumaczenia tej książki, a także wspieranie wysiłków TV Obiektyw na rzecz rozwoju napisów w innych językach (angielskim, francuskim, niemieckim?). Uważamy, że konieczne jest zwiększenie liczby odbiorców w chwili, gdy Europa musi lepiej poznać i zrozumieć swoje korzenie poprzez działania prowadzone przez jej wielkich ludzi w ich kraju. Biorąc pod uwagę koszty, z wielką nadzieją otwieramy nasze Stowarzyszenie dla wszystkich hojnych darczyńców, którzy zechcą nam pomóc w naszej akcji (patrz poniżej „DARMOWY DOSTĘP DO KSIĄŻKI”).

BEZPŁATNY DOSTĘP DO KSIĄŻKI

Nasze Stowarzyszenie „A la Mémoire de Marian Wieleżyński et Gazolina SA” przywróciło dostępność „Dzieła i życia Mędrca” Leszka Wieleżyńskiego. Z okazji stulecia Niepodległej Polski i powstania Gazoliny SA, zdecydowaliśmy, że wersja elektroniczna w języku polskim będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych do 28 luty 2021 r. Wydanie drukowane wersji polskiej oraz tłumaczenia na inne języki będą dostępne w sprzedaży w późniejszym terminie.

Osoby fizyczne mogą pobrać 1 bezpłatny egzemplarz książki Leszka Wieleżyńskiego „Życie i dzieło mądrego człowieka” wyłącznie do użytku osobistego, wykonując poniższe czynności:

  1. Kliknij link pod napisem "ABY POBRAĆ, KLIKNIJ TUTAJ".
  2. Zostaniesz przekierowany do Biblioteki naszych publikacji (płatnych i bezpłatnych).
  3. Dodaj wybraną (bezpłatną) pozycję do Koszyka.
  4. Wejdź do koszyka za pomocą przycisku "Zobacz koszyk".
  5. Kliknij "Przejdź do Kasy" i wypełnij formularz ze swoimi danymi, które posłużą do personalizacji Twojego egzemplarza książki.
  6. Po uzupełnieniu danych kliknij "Kupuję i płacę", jakkolwiek dla egzemplarzy z ceną 0,00 zł nie będzie wymagana żadna płatność.
  7. Zostaniesz przekierowany na podstronę podsumowania zamówienia - kliknij czarny przycisk "1985 L Wieleżyński Wspólna praca Wspólny plon Wydanie III". Rozpocznie się pobieranie.
  8. Dodatkowo otrzymasz e-mail potwierdzający zamówienie z linkiem do pobrania książki.
  9. Pliki do pobrania są również dostępne w menu "Moje konto" w zakładce "Pliki do pobrania".

 

Klikając ten przycisk i pobierając „Praca i życie mędrca”, zgadzasz się na poniższe warunki.

Limit 1 kopii na osobę wyłącznie do użytku osobistego. Pobranej kopii nie można przenosić na urządzenia elektroniczne innych osób. Nie udziela się zgody na zwielokrotnianie książki, przygotowanie utworu pochodnego na podstawie książki, rozpowszechnianie kopii książki w celu uzyskania korzyści finansowych lub z innych powodów, publiczne wyświetlanie książki, przygotowanie audiowizualnej wersji książki. Nie ma możliwości przeniesienia własności książki. Książka jest przeznaczona wyłącznie do użytku osobistego i dla przyjemności osoby pobierającej egzemplarz książki. Wszystkie inne prawa są zachowane i zastrzeżone.

ABY POBRAĆ, KLIKNIJ TUTAJ

ABY DOKONAĆ DAROWIZNY DLA STOWARZYSZENIA, KLIKNIj PONIŻEJ

Treść książki przedstawia wyłącznie słowa, idee, opinie i interpretacje autora. Jego spadkobiercy oraz stowarzyszenie „A la Mémoire de Marian Wieleżyński i Gazolina SA” są zwolnieni od wszelkiej odpowiedzialności za treść.