Józef Klemens Piłsudzki
W 1914 roku Józef Piłsudski oświadczył: „Tylko miecz ma teraz jakąkolwiek wagę na szali losu narodu”. Kiedy dorastałem, mój ojciec uwielbiał opowiadać historie o swoich bohaterach. Oto, co mi powiedział, kiedy byłem na uniwersytecie we Francji: „Po tym, jak Tadeusz Kościuszko zebrał polską armię i próbował, ale nie udało mu się oddać Polsce suwerenności, minęło kolejne 123 lata, zanim Piłsudski, zainspirowany odwagą, chwycił miecz Kościuszki i dał Polsce raz jeszcze Wolność i Niepodległość ”.
Józef Piłsudski urodził się w Zułowie na Litwie 5 grudnia 1867 r., ale jego rodzina zawsze uważała się za Polaków. Już w 1910 roku Piłsudski był mocno zaangażowany w odbudowę polskiego wojska wraz ze swoimi współpracownikami, m.in. Władysławem Sikorskim, przyszłym dowódcą polskiej armii na uchodźstwie w czasie II wojny światowej. Założyli dwie legalne organizacje paramilitarne w austriackiej strefie Polski, jedną we Lwowie (obecnie Lwów, Ukraina) i jedną w Krakowie, w celu prowadzenia szkoleń wojskowych. Był bliskim przyjacielem Mariana Wieleżyńskiego, który poprosił go, aby został ojcem chrzestnym jego dwóch młodszych synów, Leszka i Zbyszka. Ich przyjaźń trwała do śmierci Piłsudskiego 12 maja 1935 roku.
W marcu 1920 roku, po bohaterskiej roli w bitwie warszawskiej w walce o drugą niepodległość Polski, Piłsudski został marszałkiem Polski. Przekształcił polski rząd z parlamentarnego w prezydencki, z silniejszą władzą w rękach Prezydenta. Jednak był przeciwny totalitaryzmowi. W kwietniu 1935 r., Pomagając Polsce w przyjęciu nowej konstytucji z mocnymi uprawnieniami przysługującymi władzy wykonawczej, odmówił objęcia funkcji prezydenta.
BITWA WARSZAWSKA: Od 1795 do 1918 roku Polska była podzielona między Austrię, Prusy i Rosję. Po ponownym wyłonieniu się niepodległego państwa, w wyniku I wojny światowej, odbudowana Polska natychmiast stanęła w obliczu egzystencjalnego zagrożenia ze strony Moskwy. Bolszewicy pod przywództwem Lenina na razie konsolidowali władzę w swoim państwie. Jednak ich apetyty terytorialne były dobrze znane Polakom i ich nowemu Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu. Fatalna wojna polsko-radziecka wybuchła w lutym 1919 r. Sowieci dali jasno do zrozumienia, że Polacy stoją na drodze do realizacji większego celu Rosji, jakim jest eksport komunizmu do reszty Europy Zachodniej. Niemcy, ogarnięte powojennym chaosem gospodarczym i politycznym, wydawały się dojrzałe do rewolucji marksistowskiej, gdyby tylko wojska radzieckie mogły wkroczyć i pomóc, ale Polska musiałaby zostać najpierw usunięta. Nazywany „Czerwonym Napoleonem” radziecki dowódca Michaił Tuchaczewski rozkazał: „Na Zachód! Nad zwłokami Polski znajduje się droga do światowego pożaru. Marsz na Wilno, Mińsk, Warszawę i dalej do Berlina! ” Mikołaj Bucharin, teoretyk bolszewicki i powiernik Lenina, oświadczył publicznie, że kampania doprowadzi siły komunistyczne „prosto do Londynu i Paryża”. Latem 1920 roku sowieckie zwycięstwa wydawały się nie do powstrzymania, gdy Armia Czerwona z Moskwy nacierała na zatrwarzającą odległość od Warszawy, stolicy Polski. Bitwa trwała od 12 do 25 sierpnia. Zagraniczni obserwatorzy, w tym de Gaulle, spodziewali się rychłego upadku Polski. Jednakże taktyczna błyskotliwość Piłsudskiego i jego sztabu, wraz z legendarną odwagą polskich żołnierzy, połączyła się, by wyprodukować coś, co do dziś Polacy nazywają „Cudem nad Wisłą”. Lenin ubolewał nad ogromną porażką swoich sił. W połowie października podpisano traktat pokojowy z Polską. Wbrew wszystkiemu Polska zatrzymała rewolucyjny ekspansjonizm Rosji Sowieckiej. Nie powstała bolszewicka Europa Zachodnia. Sześćdziesiąt lat później polska Solidarność odegrała podobnie kluczową rolę w doprowadzeniu Imperium Radzieckiego do zasłużonego końca.
Oto reszta opowieści naszego ojca o Tadeuszu Kościuszce. Kościuszko był żądny przygód i odważny oraz miał wielkie serce. W 1776 r. Wyemigrował do Ameryki i walczył jako pułkownik w armii kontynentalnej u boku Jerzego Waszyngtona. Nosił w sobie ideały Deklaracji Niepodległości: wszyscy ludzie są stworzeni równi. Po powrocie do Europy odegrał ważną rolę w rewolucji francuskiej i został bohaterem we Francji. Był jednak Polakiem do szpiku kości i kochał Polskę bardziej niż jakikolwiek inny kraj. Wiosną 1794 r. Zebrał armię złożoną głównie z chłopów do walki o zjednoczoną Polskę wolną od obcych rządów i chciwości zamożnych magnatów. Niestety wojska Kościuszki zostały pokonane, a w 1795 r. Polska została ponownie podzielona między Austrię, Rosję i Prusy. Jej nazwa została wymazana z niektórych map w Europie. Odważni Polacy kilkakrotnie próbowali wyzwolić Polskę w ciągu XIX wieku, ale przeszkody ku temu były nie do pokonania. Wreszcie 28 lipca 1914 roku Austria najechała Serbię. Znowu wszystko wydawało się możliwe.